İçeriğe geç

operasyon

operasyon
Ameliyat gerekli görüldüğünde, parmağı düzeltmek için kemiğin kavisli kısmının bir kısmı çıkarılır. Parmaklar ve eklem üzerindeki stresi azaltmak ve gelecekteki stabiliteyi sağlamak için tendonlar ve yumuşak doku salınır. Kinodaktili tedavi etmek için cerrahi prosedürler vardır, bunlar aşağıdaki gibidir:
• Kavisli kemiğin kama şeklindeki kısmını çıkarmak için
Parmağı düzelt
Etkilenen parmağın kemiklerinin ve dokusunun parmağın içine doğru şekilde hizalandığından emin olun
• Diğer parmaklarla çalıştırılan parmak dizisi
Daha sonra parmak, kemikleri düz tutmak için pimler veya vidalarla tutturulur. Parmak, tüm kemiklerin ve dokunun uygun şekilde hizalanmasını ve oturmasını sağlamak için stabilize edilir. Ek olarak, doktor etkilenen parmağın doğal göründüğünden emin olmak için diğer ellere ve parmaklara bakar. Operasyondan sonraki iyileşme sürecinde sıva veya atel içinde hareketsiz hale getirilir. Bununla birlikte, ek koruma için el ve önkol askıya alınır. Ameliyat genellikle ortopedistler ve plastik cerrahlar tarafından yapılır. Bu iki doktor, parmağın işlevinin korunduğunu veya geliştirildiğini doğrularken, parmağın görünümünün mümkün olduğunca normal olmasını sağlamak için birlikte çalışır.

Çocuk ameliyattan sonra birkaç takip randevusuna gelmelidir, iyileşme süresi eğrinin şiddetine ve ameliyat derecesine bağlı olarak değişir. Buna ek olarak, günlük aktivitelere göre kişiden kişiye dönüş programı değişiklik gösterir. Tüm pansumanlar veya küfler çıkarıldıktan sonra, doktor çocuğun hareketin tamamını geri kazanmasına yardımcı olmak için el hareketliliği konusunda uzmanlaşmış bir profesyonel veya fizyoterapistle çalışmayı önerir. yeni mobilite veya işlevsellik aralığı. Kinodaktili ile doğan bir kişi için uzun vadeli beklentiler çok iyidir. Bu durum cerrahi ile başarıyla tedavi edilirse, parmakta kinodaktilik olarak tekrarlama şansı yoktur. Bununla birlikte, bir çocuk, kinodaktiliğin başka belirtileri veya komplikasyonları olmadan hayata devam edebilir.
Kinodaktili bir parmakta büyüme plakası probleminden kaynaklanabileceğinden, çocuğun büyümesi ile ilgili çeşitli endişeleri artırabilir ve not edilmelidir. Çocuk doktoru, diğer kemik veya büyüme anormalliklerini belirtmelidir. Parmağı tedavi etmek için ameliyat planlanıyorsa, kinodaktili çocukların tedavisinde deneyimli bir uzmana danışılmalıdır. Doktor ayrıca etkilenen el ile normal aktivitelere ne zaman devam edileceğini de belirtmelidir. Genel olarak, bakış açısı kinodaktili bir çocuk için iyidir. Doğru tedavi ile parmak düzleştirilebilir ve hareketlilik geri yüklenebilir. Her çocuk farklıdır ve hastalığın şiddeti değişir, bu da tedavi ve iyileşmenin de önemli ölçüde değişebileceği anlamına gelir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir